پروژه طراحی و ساخت (EPC) تقاطع غیرهمسطح بلوار جمهوری اسلامی شهرستان قم

طرح عبارت است از اجرای عملیات احداث پروژه که از بلوار جمهوری شروع شده و بعد از گذشتن از تقاطعات: بلوار امین - خیابان ساحلی- رودخانه قم - بلوار امام رضا (ع) - خط راه آهن، حدوداً به طول 1100 متر به پایان می‌رسد و شامل عملیاتی به شرح زیر ‌می‌باشد که طبق نقشه‌ها، مشخصات فنی خصوصی و سایر مدارک منضم به قرارداد و دستور کارهای دستگاه نظارت و کارفرما انجام خواهد شد.

     مشخصات کلی طرح:

 • نوع پل: بتنی مسلح کابلی اینترنال   

 • مساحت پل: 25،650 مترمربع

 • حجم عملیات خاکریزی: 170،000 مترمکعب

 • حجم عملیات خاکبرداری: با توجه به نیاز پروژه

 • طول نرده گذاری: 5،000 مترطول

 • حفاری، شمع کوبی و سپرکوبی: 6،000 مترمکعب

 • بتن درجا: 70،000 مترمکعب

       بتن پیش ساخته شامل:

 • جدول گذاری و نصب نیوجرسی: 3،500 مترطول

 • دیواره سازی طرح دار فنی: 22،000 مترمربع

          آسفالت:

 • خاکریزی و اجرای زیراساس و اساس: 71،000 مترمکعب

 • حمل، پخش و کوبش و آسفالت: 20،000 تن

محل اجرای پروژه در شهرستان قم واقع شده است. استان قم با وسعتي درحدود 11238 كيلومتر مربع در بخش مركزي ايران واقع شده است. اين استان از طرف شمال به استان تهران، از شرق به استان سمنان و از جنوب به استان اصفهان و از طرف جنوب غربي تا شمال غربي به استان مركزي محدود مي­گردد.

اهداف اجرایی پروژه و دستاوردهای احتمالی آن

با اجرای پروژه عمليات احداث طراحی و ساخت (EPC) روگذر بلوار جمهوری اسلامی واقع در شهرستان قم بخش عمده‌ای از ترافیک سنگین تقاطع همسطح موجود کاسته خواهد شد. این تقاطع در حال حاضر توسط چراغهای راهنمایی و رانندگی کنترل می‌شود. با اجرای این پروژه و کاهش زمان توقف وسایط نقلیه، در میزان وقت مسافرین و کلیه استفاده‌کنندگان مسیر و همچنین مصرف سوخت صرفه‌جویی به‌عمل خواهد آمد. همچنین کاهش استهلاک وسایل نقلیه و میزان تصادفات رانندگی در نتیجه وضعیت غیرایمن تقاطع بخصوص در ساعات شب که رانندگان الزام کمتری به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی احساس می‌کنند.

از دیگر دستاوردهای پروژه می‌توان به استفاده از تجربیات شرکت در پروژه‌های مشابه نظیر تقاطع بزرگراههای همت- ستاری، پل تقاطع حکیم-باکری، تقاطعات غیرهمسطح کرج و همچنین تقاطعات غیرهمسطح کهریزک و پل مکانیزه فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در این پروژه اشاره کرد که مسلماً باعث خواهد شد عملیات اجرایی با سرعت بیشتر و کارایی بهتری به پیش رود.

علاوه بر آن مشارکت افزایش سطح تجربه و دانش اجرایی پرسنل پیمانکار، کاهش هزینه‌های بالاسری، افزایش سود و در نتیجه بازدهی بالاتر را به دنبال خواهد داشت.

به طور کلی اهداف کارفرما در این پروژه در سه مورد زیر بیان شده است:

الف) بهبود عبور و مرور ترافیک سطح شهر و دسترسی مناسب به هسته مرکزی

ب) کاهش معضل ترافیکی میدان جانبازان

ج) اتصال شریانی مناطق 2 و 4 شهرداری شهرستان قم

 

مشخصات قرارداد:

نام پروژه:

تقاطع غیرهمسطح بلوار جمهوری اسلامی شهر قم

نوع قرارداد:

طراحی و ساخت (EPC) غیر عمرانی

موضوع قرارداد:

طرح و ساخت تقاطع غیرهمسطح بلوار جمهوری اسلامی

محل پروژه:

قم

کارفرما:

شهرداری قم

مدیریت طرح:

_

مشاور کارفرما:

در حال حاضر معاونت فنی و عمرانی شهرداری قم

مشاور همکار:

شرکت مهندسین مشاور رهاب

شماره قرارداد:

9922 مورخ 1390/03/09

شایان توجه است فاز اصلی پروژه مطروحه در دیماه 1393 و با حضور ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، استاندار، شهردار و جمعی از مسئولین شهر قم به بهره­برداری رسید و از عملکرد شرکت دی نیز با اهدای لوح تقدیر گردید.